آشنایی با انواع پارتیشن اداری: پارتیشن تکجداره یا فریم لس

امروزه معماران مطرح دنیا در طراحی داخلی از عناصری استفاده میکنند که بهترین کاربری را برای مصرف کنندگان به ارمغان بیاورد. در همین راستا استفاده از جداکننده های شیشه ایی و نیمه شیشه ای در طراحی داخلی و جداسازی فضا ها مورد توجه قرار گرفته است. ویژگی های کاربردی این روش جداسازی نسبت به جداکننده های سنتی مانند دیوار های آجری و کچی ارتباط بیشتر و موثر تر کارمندان با یکدیگر و همچنین زیبایی محیط کار است. با کمد پارتیشن بندی میتوان از فضاهای با متراژ کم نیز حداکثر استفاده را برد و از ایجاد حس محصور شدن در محیط جلوگیری کرد. اما پس از انتخاب استفاده از پارتیشن اداری و تماس با شرکت های مختلف شاهد انواع مختلف پارتیشن هستیم که موجب سردگمی مصرف کننده گان خواهد شد. در این مقاله سعی بر این است که صرف نظر از پارتیشن های موجود و قابل ارائه توسط گروه دیپاد، نگاهی اجمالی به انواع پارتیشن های موجود در داخل ایران و خارج از ایران داشته باشیم.

در بازار معمولا پارتیشن ها را با ساختار آنها دسته بندی می کنند. از مهم ترین انواع پارتیشن میتوان پارتیشن تک جداره یا فریم لس، پارتیشن دوجداره و پارتیشن چوبی را نام برد. اما لازم به ذکر است که پیش از انتخاب نوع پارتیشن لازم است با جزئیات ساختار هرکدام آشنا شوید زیرا هر یک از این سه دسته خود انواع مختلفی دارد که  نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را دارد و همچنین روی قیمت محصولات نیز تاثیر گذار خواهد بود.

پارتیشن تکجداره یا فریم لس:

اولین گروه از پارتیشن های اداری که در این مقاله به آن می پردازیم پارتیشن اداری تک جداره و یا فریم لس و یا تمام شیشه است. هنگامی که در مورد این پارتیشن صحبت می کنیم منظور جداکننده ای از جنس تماما شیشه میباشد که با کمک یراق آلات یا پروفیل های آلومینیومی یه سقف و کف متصل شده است. شاید در نگاه اول تمامی پارتیشن های شیشه ای یا تکجداره به نظر مشابه برسند اما با نگاهی دقیق تر به هر یک از آنها و توجه به تفاوت های ساختاری آنها میتواند شما را در انتخاب بهترین و مناسب ترین محصول یاری کند. اولیین نکته که در خرید پارتیشن اداری فریم لس باید مورد توجه قرار گیرد نوع شیشه های استفاده شده است. شیشه بیشترین سهم را جداکننده شما دارد لذا کیفیت آن تضمین کننده میزان رضایت شما از محصول نهایی خواهد بود.

شیشه ها با توجه به درصد شفافیت و خلوص آنها دسته بندی  می شود. هر میزان که شیشه شفاف تر و با خلوص بالاتری باشد گران تر است و هرچه از مواد بازیافتی بیشتر در آن استفاده شود شفافیت آن کمتر شده و رنگ آن سبز تر به نظر می رسد. انواع شیشه بصورت زیر دسته بندی می شود:

شیشه سانرژی

شیشه کریستال سوپر کلیر

شیشه سوپر کلیر

شیشه معمولی

شیشه رنگی (برنز، دودی و…)

شیشه رفلکس

در پارتیشن های اداری معمولا از شیشه سوپرکلیر استفاده میشود. استفاده از شیشه های معمولی در محیطی که تعداد زیادی دیواره شیشه ای دارد توصیه نمیشود زیرا با قرار گرفتن شیشه ها مقابل یکدیگر رنگ سبز بیشتر نمایان میشود و از زیبایی فضا می کاهد.

دومین نکته در انتخاب پارتیشن تمام شیشه، نوع پروفیل های استفاده شد می باشد. شرکت های مختلف روش های متخلفی برای اتصال شیشه به سقف و کف و دیوار ها استفاده میکنند. مهم ترین این روش ها را میتوان بصورت زیر خلاصه کرد:

اتصال با کمک یراق های اتصال شیشه یه زمین

اتصال با کمک پروفیل های سرتاسری با زوار های آب بندی

اتصال با کمک پروفیل های تکه ای و درپوش آن

البته روش های دیگری نیز هستند اما این موارد متداول تر از بقیه است. در هرکدام از موارد فوق کیفیت مواد و یراق آلات میتواند متفاوت باشد که در کیفیت محصول نهایی تاثیر گذار است. انتخاب هرکدام از روش های فوق باتوجه به نوع طراحی و نیاز طراح از فضا میتواند انجام شود برای مثال اتصال با کمک پروفیل های تکه ای و پوشاندن آن با درپوش آۀومینیومی استحکام بالایی به پارتیشن میدهد درحالی که ابعاد بزرگ پروفیل و درپوش از زیبایی فضا می کاهد. از این پروفیل ها میتوان در اجرای پروژه هایی که نیاز بهاستفاده از شیشه های با ابعاد بزرگ دارند استفاده کرد اما پروفیل های سبکتر در شرایط عادی ساختمان ها پاسخگو هستند.

نکته بعدی در انتخاب پارتیشن تکجداره نحوه ی اتصال شیشه ها به یکدیگر و لاستیک ها و درزبند های مورد استفاده در اتصال شیشه ها به پروفیل ها میباشد. کیفیت این قطعات موجب کاهش آلودگی صوتی در اتاق ها خواهد شد.

در مقاله بعدی به بررسی پارتیشن های دوجداره خواهیم پرداخت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *